Hopp til innhold

Queerteori og -forskning oppstod på starten av 90-tallet, rundt samme tid som stykket Engler i Amerika ble skrevet. Forskningen går lenger enn det å kun dreie seg om det homofile perspektivet, det handler om alle former for seksuell identitet og kjønnsperspektiv.

Ikke i salg

Teatersalong: Skeive historier

Queerteori og -forskning oppstod på starten av 90-tallet, rundt samme tid som stykket Engler i Amerika ble skrevet. Forskningen går lenger enn det å kun dreie seg om det homofile perspektivet, det handler om alle former for seksuell identitet og kjønnsperspektiv.

Velkommen til teatersalong som er inspirert av forestillingen Engler i Amerika. Forestillingen dreier seg om New York City på midten av 80-tallet og forteller blant annet om menneskers historier om hvordan å leve ut sin skjulte skeive identitet.

Den anerkjente advokaten Roy Cohn blånekter på at han er homofil og dekker over aids-diagnosen sin ved å kalle det kreft. Den mormonske mannen Joe sniker seg sent ut på kvelden, vekk fra sin kone, for å leve ut sin skjulte skeive identitet.

Hva betyr queer-begrepet i Norge i dag og hvordan har det utviklet seg fra 80-tallet? Har queer-forskning hjulpet oss til å bli et mer mangfoldig samfunn? Hvordan er det å leve som skeiv i dag? 

Du møter:

  • Elisabeth Lund Engebretsen, sosialantropolog og førstelektor ved Senter for tverrfaglig kjønnsforskning, Universitetet i Oslo. Hun skriver nå på en bok om Pride-aktivisme i Norge siden 1970-tallet, med støtte fra Fritt Ord og Det Faglitterære Fond.
  • Hans Wiggo Kristiansen, sosialantropolog og seniorrådgiver i Kirkens Bymisjon. Han har skrevet avhandling om livsløpene og livshistoriene til eldre skeive menn i Norge.
  • Hannah Wozene Kvam, artist, skribent og slam-poet. Hun er rådgiver i Akerhus Fylkeskommune for kultur og mangfold, og salongens ordstyrer.

Salongen er gratis og åpen for alle. Husk å melde deg på for å sikre deg plass. Sitte- og ståplasser til publikum.