Hva skulle vi gjort uten havet?
Ikke i salg
Frokostmøte: Verdien av havet
Hva skulle vi gjort uten havet?
Havet er som en nasjonalskatt å regne. Med verdens nest lengste kystlinje er det ingen tvil om at havet er med på å forme oss, og vi former havet. Men på hvilken måte? Hvordan tar vi vare på havet, og hvordan kan vi være med på å forvalte det videre? Hvor viktig er egentlig et rent hav? Hvorfor kobles ofte havet med lengselen?
Hvilken rolle spiller havet i livene våre og i nasjonen Norge - hva er havets rolle for nåtidas og framtidas kraftproduksjon med tanke på olje, bølgekraft og vindkraft?
Nationaltheatret og Riksteatret har gått sammen om å skape teater av Morten Strøksnes bok Havboka, eller Kunsten å fange en kjempehai fra en gummibåt på et stort hav gjennom fire årstider. Sammen med kunstnere og forskere fra ulike ståsteder inviterer vi til en bevisstgjørende frokost, der vi dypdykker ned i det mørke, store blå og får myter knust og fakta formidlet.
Du møter:
- Ole Anders Tandberg, regissør av forestillingen Havboka
- Hilde Reinertsen, Senter for teknologi, innovasjon og kultur, UiO
- Ketil Hylland, Institutt for biovitenskap, UiO
- Kaja Fjærtoft, marinbiolog fra Passion for ocean og formidler av forestillingen Havboka
- Linn Stalsberg, forfatter og journalist og møtets ordstyrer
Frokostmøtet er gratis og åpent for alle. Frokosten serveres fra kl.07.30
Husk å melde deg på for å sikre deg plass. Det er begrenset antall sitteplasser, men garantert plass til alle som har meldt seg på.